Książki są ważną częścią rozwoju dziecka. Pobudzają jego wyobraźnie, kreatywność. Ważne też, by były świetną zabawą. By nie tylko uczyły, ale też śmieszyły. Wybór jest spory – od książek z wierszykami ćwiczących język, po książek z ciekawostkami na temat otaczającego nas świata. Dla dzieci najmłodszych wspaniałą propozycją mogą być książki Erica Carle’a takie jak „Bardzo głodna gąsienica”, „Od stóp do Stomatologia dziecięca Grodzisk Wielkopolski głów”.

Warto wybrać książkę z dużymi, wyraźnymi ilustracjami i z dużymi literami. Dla przedszkolaków można polecić przygody „Pana Kuleczki”, serię „Mądra mysz”, „Albert Albertson” czy „Mama Mu”. Tutaj lepiej, żeby tekstu było nieco więcej, ale ilustracje także są ważne. Możemy też wybrać książki kucharskie pisana specjalnie dla dzieci. Dziecko może zainteresować fakt, że na podstawie danej książki powstał film, który właśnie obejrzało. Warto czytać kilkulatkowi książki na temat różnych krajów, dzięki czemu będzie mógł on bezpłatnie podróżować, wyobrażać sobie dane miejsca. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinien zainteresować „Hihopter” Małgorzaty Musierowicz , „Oto jest Paryż” (i generalnie książki z ciekawostkami) seria detektywistyczna o Lessem i Mai czy seria „Magiczne Drzewo”.

Dzieci trochę starsze w książkach mogą znaleźć przygodę, zagadki do rozwiązania, bohaterów, z którymi się utożsamiają. Ciekawa jest „Córka czarownic” Terakowskiej, seria „Baśniobór” czy „Zwiadowcy”. W wieku nastoletnim warto sięgnąć po „Świat Zofii”, który będzie świetnym wstępem do zapoznania się z filozofią, rozbudzi ciekawość. Warto też polecić książki Johna Greena czy znane już pewnie wszystkim „Igrzyska śmierci”. Książki dla nastolatków często zawierają w sobie elementy fantastyczne, pozwalają młodemu czytelnikowi nieco oderwać się od rzeczywistości.

Wybór jest więc szeroki. Im dziecko starsze, tym bardziej możemy zdać się na jego gust, na typ książki, który lubi.

Artykuł napisałi:

Zobacz stronę autora: czarne koronki

Related Posts