Biblioteka to miejsce magiczne, do którego chcemy wracać. Znajdziemy tam całe półki wypełnionymi książkami, z których każda może nas zabrać do niesamowitego świata. Bez wydawania ani złotówki na bilet możemy udać się w niezwykłą podróż, w którą zabiorą nas bohaterowie „W pustyni i w puszczy”, „Przygód Tomka Sawyera”, „Harry’ego Pottera” czy „Lalki”. Możemy zwiedzać światy niezwykłe, nieistniejące, fantastyczne jak w przypadku trylogii „Władca pierścieni” czy też poznawać świat, który wyda nam się bardzo bliski. Poznawać bohaterów podobnych do nas, nie zawsze szczęśliwych, ale radzących sobie z przeciwnościami losu.

Możemy się oczywiście nie zawsze zgadzać z ich wyborami, nie zawsze ich lubić. I nie zawsze się z nimi utożsamiać. To właśnie magia książek, magia wchodzenia w ten drugi świat, równoległy do naszego. Bohaterowie początkowo są dla nas obcymi ludźmi, których w czasie rozwijania się fabuły poznajemy lepiej i do których możemy żywić sympatię lub nie. W zależności od humoru możemy sięgnąć i po książki, które jeszcze bardziej nas „przybiją” (jak „Szklany klosz” czy opowiadania Marka Hłaski) lub rozbawią (jak perypetie Bridget z „Dziennika Bridget Jones”).

Książka jest w stanie wpłynąć na nasze życie, zmienić je, zmienić nasz światopogląd. Nie warto lekceważyć jej mocy. Nie warto wierzyć też w złe proroctwa wieszczące śmierć książki. Film nie pobudzi tak naszej wyobraźni. Dzięki książce tworzymy w głowie wymyślony świat, tworzymy bohaterów i tylko od nas zależy, jak będą oni wyglądać w naszych myślach. Biblioteka jest więc skarbnicą (nie tylko wiedzy). Każdy, kto ją odwiedzi, może bezpłatnie odebrać bilet w niezapomnianą podróż, w którą uda się za pomocą tych „kilku” kartek. Biblioteka jest miejscem, gdzie literaturą dzielimy się z innymi. Książki przechodzą z rąk do rąk, często widać to po pożółkłych kartkach.

To niesamowite, że tyle osób może skorzystać z jednego egzemplarza, na nowo odkryć daną historię i się w niej zanurzyć. Biblioteka służy więc do dzielenia się dobrem – literaturą.

Artykuł napisałi:

Related Posts